Смяташ ли се за свободен човек, който има право да избира и променя обстоятелствата в живота си? Твоят отговор ще зависи от това, как разбираш свободата си.
Много светски хора разбират свободата като възможност да водят приятен и интересен живот без никакви пречки или ограничения от външни обстоятелства или хора. За разлика от тях християните могат да имат много по-сигурна и надеждна свобода, която може да бъде получена само чрез Иисус Христос.
Социалната или политическата свобода ни дава само външни права, но не може да ни даде вътрешна свобода, тоест освобождение от греха. Апостол Павел пише на ранната църква: „Не знаете ли, че на когото предавате себе си като роби за послушание, роби сте на онзи, на когото се покорявате: или роби на греха, за смърт, или – на послушанието, за оправдание?“ (Рим. 6:16).
Въпросът е на кой господар служим. Ние всички сме родени роби на греха и не можем сами да променим тази ситуация. Само Иисус Христос може да ни даде свобода, да ни освободи от греховете. Ако вярваме, че Той е нашият Спасител, Той ще стане наш Бог и Господар.
Няма по-добър господар в света от Иисус Христос, защото Той ни обича толкова много, че даде живота Си за нас. Апостол Павел увещава християните от галатийската църква: „ И така, стойте твърдо в свободата, която Христос ни подари, и не се подлагайте пак под робско иго“ (Гал. 5:1). И така, какво е свободата в Христос?
Първо, свободата, дадена ни от Иисус Христос, е Божията благодат, милостта на Господ. Повечето от нас знаят, че не можем да спечелим спасение чрез собствените си усилия. Получаваме го чрез голямата Божия милост и любов, като дар на милост, чрез вяра в Иисус Христос, Божия Син. Но някои християни смятат, че тяхната работа, усърдие и стриктно спазване на всички необходими правила могат да ги освободят от греховете.
Когато бях на 12 години, мислех точно така. По това време посещавах църква, в която имаше много правила, които трябваше да се спазват и изпълняват. Едно от правилата забраняваше четенето на хумористични списания и забавни комикси в неделя. За мен това беше неразрешим проблем, защото разнасях вестници и списания в неделя и изкушението да прочета забавна и весела история беше много силно. Беше ми трудно да устоя на желанието да чета разказите на Дийн Трейси, които много обичах.
Всяка неделя се покайвах за греха си и молех Бога да ми прости и да ме укрепи във вярата ми. Постоянно се чувствах притеснен, че не съм спасен, защото не можех да изпълня това правило, установено в църквата.
Апостол Павел пише на галатяните, които като мен бяха роби на буквата на закона: „Толкова ли сте неразумни? След като започнахте с дух, с плът ли сега свършвате?“ (Гал. 3:3). Той ги предупреждава за опасността от падане под робството на греха и ги призовава да стоят твърди в свободата си: „Не се подлагайте пак под робско иго“ (Гал. 5:1).
Спазването на всички правила не ни спасява и, разбира се, няма да ни предпази от злото на света около нас. Само Бог може да ни спаси и никой и нищо не може да ни отдели от Неговата любов, ако сме в Иисус Христос. Апостол Павел пише: „Защото аз съм уверен, че нито смърт, нито живот, нито Ангели, нито Власти, нито Сили, нито настояще, нито бъдеще, нито височина, нито дълбочина, нито друга някоя твар ще може да ни отдели от Божията любов в Христос Иисус, нашия Господ“ (Рим. 8:38-39).
Второ, свободата в Христос ни мотивира да живеем праведен живот. Една от погрешните гледни точки за християнската свобода е твърдението, че след като веднъж сме получили спасение, можем да живеем без никакви ограничения и забрани и да правим каквото си поискаме – можем да съгрешаваме, защото вече сме простени от Бога и Той няма да промени решението Си.
Това е очевидна заблуда. Апостол Павел се сблъсква с тези проблеми в църквата в Галатия. Той учи своите братя в Христос: „Към свобода сте призвани вие, братя, само че свободата ви да не служи като повод да угаждате на плътта, но с любов си услужвайте един на друг“ (Гал. 5:13).
Християнската свобода не е позволение да вършим грях. Иисус Христос ни е освободил от силата на греха, за да можем да живеем праведен, победоносен живот, угоден на Бога. Бог ни е дал Светия Дух, за да ни помогне да устояваме на греха и да не се връщаме към предишното си робство.
Когато сме послушни на Бога, зависим от Него и живеем според Неговата воля, грешните желания и навици не могат да ни победят. Апостол Павел пише: „ Аз казвам: живейте духом, и не ще изпълнявате прищевките на плътта“ (Гал. 5:16). Дори когато понякога се препъваме по пътя на живота, ние продължаваме да вървим към праведността с помощта и закрилата на Господ.
Да ходиш в Духа означава да се опитваш във всичко да угодиш на Бога, а не на плътта си. Това е, което Бог иска от нас. Понякога християнинът може да бъде обхванат от гняв, горчивина и непростителност. Вместо да прости и да се покае, той свиква с това бреме в душата си, постепенно заживява с мисълта, че е прав, и вече не смята греха си на непростителност за грях. Правейки това, той вреди на себе си, наранява себе си и наскърбява Бога.
Свобода от такова състояние на ума може да бъде постигната само чрез покаяние пред Бога за този грях. Човекът трябва да признае, че е съгрешил и да започне отново на ходи в Духа.
Трето, когато сме свободни в Христос, Бог формира в нас характера на Иисус Христос. Един от най-лесните начини да разберем доколко сме свободни в Христос е да се запитаме дали има някакъв плод на Светия Дух в нашия живот. Има ли любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание? Апостол Павел пише: „ Против такива няма закон. Онези пък, които са Христови, разпнали са плътта си със страстите и похотите“ (Гал. 5:24).
Дали в нас преобладават делата на плътта? Библията казва, че „делата на плътта са известни; те са: прелюбодейство, блудство, нечистота, разпътство, идолослужение, магии, вражди, свади, ревнувания, гняв, разпри, разногласия, (съблазни), ереси, завист, убийства, пиянство, срамни гощавки и други такива; отнапред ви казвам, както и по-преди ви казах, че които вършат това, няма да наследят Божието царство“ (Гал. 5:19-21). Апостол Павел пише, че тези, които вършат такива неща, няма да наследят Божието царство.
Да се върнем на въпроса: Ти свободен човек ли си? Има ли доказателства в живота ти, че Иисус Христос те е освободил от буквата на закона и силата на греха и ти е дал Своята праведност?
Никой християнин не трябва да бъде поробван от грешни чувства или навици, защото Иисус ни е освободил от силата на греха. Ако си в Христос, не трябва да се страхуваш или съмняваш, че Той ще продължи делото Си, оформяйки характера ти, укрепвайки вярата ти, така че да бъдеш по-близо до Неговия образ.
Помни, че не си под властта на жесток надзирател или суров закон, но „… ако Синът ви освободи, ще бъдете наистина свободни“ (Йоан 8:36).
Чарлз Стенли
>>> Обратно към сп. Прозорец бр. 2/2023 <<<