Знаете ли как орлицата избира баща за малките си? Как после заедно възпитават децата си? Тя отчупва клонче от дърво или храст, взима го с клюна си, издига се на голяма височина и започва да кръжи. Около нея се събират орлите. Тогава тя хвърля клончето и наблюдава… Ето, един от орлите подхваща клончето, преди да падне на земята, носи го на орлицата и й го предава много внимателно от клюн в клюн.
Тя взима клончето и отново го хвърля. Орелът пак го подхваща и го носи на женската, тя отново го хвърля… И така, това се повтаря много пъти. Ако орелът успее всеки път да хване клончето, орлицата го избира и те стават двойка.
Колко е важно това действие ще разберете по-късно.
Високо на скалата орлицата и орелът си свиват гнездо от твърди пръчки. Бъдещите майка и баща скубят от себе си пера и пух. С тях постилат гнездото, запълват всички дупки в него, правят го меко и топло. В това уютно местенце орлицата снася яйцата, а после и двамата родители един след друг ги мътят. Когато се появяват пилетата (те идват на този свят малки, голи, немощни), родителите ги покриват с телата си, докато не укрепнат. С крилата си ги крият от дъжда, от жарещото слънце, носят им вода, храна. И пилетата укрепват. Започват да им растат пера, криле и опашка. Когато се покрият с пера, родителите разбират, че е време…
Татко орел застава в края на гнездото и удря по него с крилата си: блъска и разтърсва гнездото. Защо? За да изпадат всички пера и пух и да останат само твърдите клончета, които са били преплетени в самото начало. Пилетата седят в гнездото, то вече им е неудобно, твърдо. Те не разбират какво се случва: родителите им досега са били толкова нежни и грижовни!
Майката орлица хваща рибка и сяда с улова на няколко метра от гнездото, за да го виждат пилетата. Пред очите им тя започва бавничко да яде. Пилетата седят в гнездото, викат, пищят, не разбират какво става – нали по-рано всичко е било различно? Майка им и баща им са ги хранили, поили, а сега: гнездото е станало твърдо, вече няма пера и пух, родителите сами ядат риба, без да им дават. Какво да правят?
Ако искат да ядат, ще трябва да излетят от гнездото. Тогава пилетата започват да правят това, което никога дотогава не са правили. Те биха си останали в гнездото, ако родителите бяха продължили да ги глезят. Все пак пилетата започват да излизат от гнездото. Отначало те са непохватни, нищо не могат, нищо не знаят. Гнездото се намира на отвесна скала, за да не могат да ги стигнат хищниците. Излязло от гнездото, едното пиле пристъпва по склона, спуска се по коремче, а после пада в пропастта. Тук бащата орел, който е ловил клончето, пускано от майката, стремглаво се хвърля надолу, подхваща орлето и не му дава да се разбие в скалите. На гърба си той го отнася отново в неудобното гнездо на скалата и всичко започва отначало. Пилетата падат едно след друго, а бащата ги хваща.
Докато пада за пореден път, орлето започва да прави движения, които никога дотогава не е правило: то разперва своите криле, попада във въздушния поток и започва да лети.
Така орлите учат своите пилета. И когато малкото се научи добре да лети, родителите го взимат със себе си и му показват местата, където има риба. Те вече не му носят храна в клюна си.
Това е много добър пример как и ние трябва да възпитаваме децата си духовно и физически. Колко важно е да не ги държим излишно дълго в топлото гнездо. Колко важно е да не ги прехранваме с рибка, когато вече и сами могат да си я ловят. Но с каква грижа трябва да ги научим да летят, като посветим на това своите сили, време и навици!
Ненапразно орлицата избира мъжкия, като хвърля клонче. Тя не иска бъдещите й деца да се разбият в скалите. Ако избереш небрежен баща, после няма кой да се погрижи за децата…
Людмила Щорк
>>> Обратно към сп. Прозорец бр. 4/2023 <<<