сп. „Вера и жизнь“
Четиво за4 мин.

Какво означава да живееш като християнин?

Това е да живееш според Бога.

Известният автор К. С. Луис в книгата си „Обикновено християнство“ (на български – „Отвъд човека“) пише за хората, в центъра на чийто живот е Иисус Христос. Според Луис дали да живеем като християни, е решение, което вземаме всеки ден.

Смирение

„Истинското смирение не означава съзнателно подчертаване на собствената незначителност. Смиреният човек не мисли за себе си.“

Това, което обществото налага днес – самореклама, селфита, книги за психологическо самоусъвършенстване, е точно обратното на онова, което учат благовестието и великото поръчение на Господ. Думите на К. С. Луис са много прости и жизненоважни: който иска да бъде наистина смирен, трябва да мисли по-малко за себе си.

Истината вместо оригиналност

„Това важи също за литературата и изкуството: никой, който се стреми силно към оригиналност, няма да стане оригинален. Напротив, ако човек просто изразява истината, без ни най-малко да се интересува колко често другите са я казвали досега, може да бъде сигурен, че действително ще се окаже оригинален, без дори да забележи.“

Често чуваме: „Бъди себе си!“. Това, разбира се, е важно, но има опасност човек да бъде обсебен точно от това желание за уникалност и оригиналност. Ето един забележителен съвет от Луис: ако просто споделим библейската истина, ще бъдем оригинални, без дори да си дадем сметка. Християните трябва да избират Божията истина пред оригиналността.

Стремеж към Бога, а не към доволство

„Този ​​безнадежден опит е довел практически до всичко, което определя човешката история: пари, бедност, суета, войни, проституция, класи, империи, робство. Това е дългата и ужасна история на човечеството, което се опитва да намери тайната на щастието без Бога.“

Независимо дали сърфирам в интернет, или шофирам, навсякъде срещам хора, вещи или места, които обещават удоволствие и щастие. Аз искам да бъда щастлив. Всички искаме да бъдем щастливи. И ето че отново търсим поредната вещ, която, както ни се струва, ще ни подари щастие. „Ако имах повече от това или онова, животът ми щеше да бъде прекрасен!“ – повтаряме си често. Но човек, който иска да живее като християнин, трябва да се стреми към Бога, а не да търси светски удоволствия. Тогава познанието за Господ ще бъде за него по-голяма ценност от постигането на щастие. Иронията е, че ако търсим искрено Бога, един ден със сигурност ще намерим истинското щастие.

Напредъкът често означава връщане назад

„Напредъкът означава приближаване към целта, която искате да постигнете. Но ако завиете в грешна посока, движението напред няма да ви доближи до желания резултат. Напредък в този случай ще бъде завоят на 180 градуса и връщането към правия път. А най-прогресивен ще се окаже онзи, който се върне най-бързо.“

Покаянието означава завой или обръщане. Смисълът е да се отвърнеш от греха и да се обърнеш към Бога.

Нашето общество приветства напредъка. Искаме да стигнем по-високо, да се придвижим по-напред и по-бързо. Тръгваме по нови пътища, дори и да знаем, че водят към грешна посока. Ако сме поели по грешно направление, не е страшно – системата GPS ще избере нов маршрут за нас. Този принцип обаче не действа в християнския живот. Духовният християнин трябва да забележи, че се е заблудил, и да се върне по-бързо от другите.

Да се вслушваме в гласа на Светия Дух

„Сутрин, когато се събудим, всичките ни желания и надежди, свързани с новия ден, се нахвърлят върху нас като диви животни. Следователно нашето първо задължение е просто да прогоним тези мисли. Трябва да слушаме друг глас, да приемем различна гледна точка, да си позволим да се изпълним с друг поток, който носи сила и спокойствие. И така през целия ден: ограничаваме капризите и вълненията си и се укриваме на място, защитено от вятъра.“

Ние сме заети, изтощени, обезсилени, имаме много тревоги. Фокусирани сме върху нашия списък със задачи, върху приятелите си и върху самите себе си. Но ако християнинът наистина иска да живее за Иисус, той трябва да спре и да се замисли. Само така човек може да поддържа взаимоотношения с Христос, да слуша Светия Дух. Това помага да запазим спокойствие дори в разгара на хаоса.

„Стреми се към Бога, а не към щастие или доволство и ще намериш непреходна радост.“

„Оригинален ще бъде не този, който се грижи за своята оригиналност, а онзи, който казва истината, без да се интересува ни най-малко от това, колко често досега други са говорили за нея.“

Източник: www.crosswalk.com/Livenet

 

сп. „Вера и жизнь“

 

>>> Обратно към сп. Прозорец бр. 3/2021 <<<

 


СПОДЕЛИ