
Ани е чудо, което буквално се случи в калта. Чрез това малко момиченце, повече отколкото чрез когото и да било в живота ми, разбрах Божията благодат и състрадание. Ани беше на три години и половина, когато дойде при нас с двамата си братя. Тя изглеждаше като сянка. Не искаше да играе. Не позволяваше на никого да я докосва. Винаги търсеше най-мръсното и отвратително място в лагера и когато го намереше, лягаше в калта и плачеше там с часове.
Ако някой се опиташе да я вдигне, тя се изтръгваше от ръцете му и се връщаше обратно. Повечето майки спряха да опитват и просто я оставяха да лежи на земята и да плаче. Плачът й беше особено неприятен. Помислих си колко често е плакала по този начин и преди, без някой да я чуе и да откликне. Ани носеше печата на сирашки дух. Тя беше убедена, че никой не я обича и не иска да я има до себе си. И за да си докаже това, тя правеше живота ни колкото може по-труден.
„Отче, какво да правя? Как да я обичам?“– молех се аз. В ума ми дойде пасаж от втората глава на Посланието към филипяните: „Понеже вие трябва да имате същите мисли, каквито е имал Иисус Христос, Който бидейки в образ Божий, не сметна за плячка да бъде равен на Бога, но се смири, като прие образ на слуга и стана подобен на човеците и по вид се показа като човек“.
Ако Исус дойде там, където бях аз, тогава аз трябваше да отида там, където е Ани. Така и направих. Намерих я да лежи в калта, и легнах до нея. Не я докоснах и не казах нищо. Дори не я погледнах, защото знаех, че това само ще я накара да крещи още по-силно. Просто легнах до нея. Тя знаеше, че съм там, че съм до нея. На следващия ден направих същото, но този път протегнах ръката си, така че тя да я види. Изглеждаше, че нищо не се променя. Без да се отчайвам, правех това отново и отново. Един ден, когато легнах до нея и както винаги протегнах ръка, ръчичката ѝ се протегна към моята. И ръцете ни бавно се съединиха. През следващите седмици това се повтаряше всеки път.
Бавно, почти незабележимо в сърцето на Ани се случваше чудо. Тя започна да осъзнава, че е обичана и приета, че е в безопасност, че заслужава някой да слезе в калта заради нея, заслужава някой да се съгласи да изглежда смешен заради нея, че заслужава любов, че не е сама и не е изоставена, че плачът й вече няма да остане нечут.
Никога няма да забравя как Ани се усмихна за първи път. Дори не се опитах да сдържа сълзите си… Сега тя е на пет години и се усмихва непрекъснато. Понякога се завива с края на роклята ми и обича да помага на по-малките деца. Ани играе и се смее, обича и прегръща. Тя вече не е сираче. Тя намери дом.
Това пътуване към нея ми показа богатството на Бащината благодат. Той не ми каза да изляза от калта на болката и срама. Той не ми каза да се отърва от това и чак тогава да дойда при Него. Не. Той легна в калта до мен. Протегна ръка и просто чакаше, позволявайки ми първо да видя, после да повярвам, след това да сложа ръката си в Неговата и заедно да се изправим.
Разбирам Ани… Единствената разлика между нас е, че нейната болка се виждаше, а моята беше скрита дълбоко в сърцето ми. Божията любов е велика. Той идва и ни търси в калта на най-дълбоките ни рани и тъмни ъгълчета. Той ни обича толкова силно, че ще обърне небето и земята, за да ни покаже Своята велика благодат. Той ни обича толкова силно, че ни прегръща дори когато сме в калта. И ни обича толкова безкрайно, че не ни оставя там сами.
Мишел Пери
>>> Обратно към сп. Прозорец бр. 3/2025 <<<































